Nasze porady
Czy ważne w bezawaryjnym użytkowaniu okna są okucia i uszczelki?
Nie wszyscy wiedzą, że długoterminowość sprawnego działania okien zależny od dbania także o takie elementy okien jak okucia I uszczelki. Przynajmniej raz do roku należy smarować I w razie potrzeby regulować okucia. Przegląd zaczynamy od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome wymagają nasmarowania lub naoliwienia. Do konserwacji używamy środków, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych.
Czy okna plastikowe są lepsze od drewnianych?
Okna plastikowe są całkowicie odporne na wilgoć, grzyby, pleśnie, szkodniki itd. Nie wymagają żmudnej konserwacji, drapania, malowania. Pozostają białe przez wiele, wiele lat. Natomiast okna drewniane mimo pracochłonnej i drogiej konserwacji mają swoich miłośników przekonanych, że drewno jest najładniejszym i najlepszym materiałem na stolarkę okienną.
W związku z tym pozostaje kwestią sporną, który wybór jest najwłaściwszy , oczywiście zależny to od osobistych preferencji.
Co jest przyczyną roszenia szyb od wewnątrz pomieszczenia?
Prawdopodobnie w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność powietrza. Należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej i zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz np. poprzez krótkie, intensywne wietrzenie lub minimalnie uchylić skrzydło na dłuższy czas.
Wizyty serwisu technicznego wymaga jednak sytuacja gdy dochodzi do skraplania pary wodnej wewnątrz pakietów szybowych. Może to być spowodowane rozszczelnieniem pakietu szybowego co wiąże się z koniecznością jego wymiany.
W jakim stopniu argon między szybami powoduje oszczędności na ogrzewaniu?
Zastosowanie samego argonu powoduje zmniejszanie współczynnika przenikania ciepła jedynie o około 10 % w stosunku do szyby standardowej.
Polecane przez nas szyby niskoemisyjne U = 1,1 W/m2K oraz U = 1,0 W/m2K zawierają nowoczesne powłoki niskoemisyjne oraz argon, powodują zmniejszanie współczynnika przenikania ciepła o ok. 70 % w stosunku do szyby standardowej.
Co jest przyczyną parowania szyb od zewnątrz?
Zjawisko to jest najczęściej obserwowane w okresie wiosennym i jesiennym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza, jak i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Zjawisko to nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna.
W jaki sposób montuje sie okna narożne?
Okna narożne łączy się ze sobą tzw. łącznikiem 90 stopni bądź 135 stopni. Wymiar okien (otworu) uzależniony jest od systemu profilu.
Kiedy należy zdjąć folię ochronną z okien?
Jeżeli montaż okien przewidziany jest w dłuższej perspektywie, folię ochronną należy zdjąć najpóźniej do trzech miesięcy od daty odbioru okien, natomiast jeżeli okna montowane są od razu – folię powinno się usunąć maksymalnie w ciągu jednego miesiąca po montażu.
Oczywiście, na czas tynkowania budynku okna powinny być dokładnie zabezpieczone przed uszkodzeniami i zabrudzeniem okuć.
Przy wymiarach okien podajemy najpierw szerokość okna, czy jego wysokość?
Przy wymiarach okien podajemy najpierw szerokość, a potem wysokość okna.